Na snímku počátek výstavby ocelového mostu přes Odru z konce 19. století. Fotografie zachycuje ještě původní lanový převoz.

 

lodní převoz přes Odru

První přemostění přes řeku Odru mezi dnešním Starým Bohumínem a Chalupkami proběhlo pravděpodobně už v 15. století, písemná doložení ale chybí. Další dřevěný most, který je zachycený na rytině z roku 1737, musel být kvůli špatnému stavu v roce 1833 uzavřen a o pět let později rozebrán.

"Jedinou možností, jak se ve druhé polovině 19. století dopravit na druhý břeh řeky Odry, se tak opět stal pro pěší placený lodní převoz a pro povozy starobylý brod. K určité modernizaci převozu došlo ale již v roce 1838, kdy byl přes řeku zřízen jak pro pěší, tak pro povozy s koňmi převoz na laně, takzvaný plyt," uvádí historik Jan František Teister v knize Od Bogunu k Bohumínu. Zmíněné lano k převozu bylo v místě natažené ještě v roce 1945.

Stavba nového ocelového tříobloukového hraničního mostu začala 1. září 1898 slavnostním položením základního kamene. O rok, jeden měsíc a čtyři dny později, 4. října 1899, byl most císaře Franze Josefa I. dokončen.

         
 
 

(c) 2007-2015  OS Hraniční meandry Odry a Lukáš Kania